آموزشی

تکنیک نجات از سقوط در یخچال

پیش از آغاز برنامه های زمستانی کوهنوردی و قدم گذاشتن در کوه های برفی باید تکنیک های گام برداری و نجات را آموخت تا پیمایشی ایمن و کارامد داشت. ابتدا اینکه، وقتی وارد شیب های برفی می شویم موقعیت های مختلفی را پشت سر خواهیم گذاشت.تکنیکنجات از سقوط در یخچال

حتی اگر کرامپون به پا کرده باشیم، در زمستان باز هم ممکن است بر روی شیب ها لیز خورده و سقوط نماییم. پس، باید بتوانیم خود را برای سقوط احتمالی بر روی یخچال آماده کرده در صورت آماده بودن و به کارگیری صحیح آموخته ها، شانس خوبی برای نجات خود در سقوط از شیب ها خواهیم داشت.

 تکنیک نجات از سقوط روی یخچال

در این مقاله، در صدد یادگیری تکنیکی هستیم تا بتوانیم در هنگام سقوط روی شیب های یخی و برفی خودمان را با کمترین آسیب نجات دهیم و سقوط را متوقف نماییم. این تکنیک حتی در شیب های یخی تند هم کارامد است.
بهترین موقعیت برای نجات و توقف روی شیب های یخی حالتی است که در عکس مشاهده می نمایید و ما به شما می آموزیم که در سقوط احتمالی چگونه خود را در این موقعیت قرار دهید. این موقعیت به شما کمک می کند که سرعت شما کاهش یاید و در نهایت متوقف شوید.

جای گیری بر روی یخچال

به نوع جای گیری توجه کنید. با دستتان، بخش تیز شفت کلنگ را بگیرید و بدنتان را به شافت کلنگ چسبانده  صورتتان را به سمت پایین برگردانید تا سر کلنگ نتواند به صورتتان آسیبی برساند.

کرامپون ها میتوانند به شما آسیب بزند

شما باید زانو هایتان را از هم فاصله بدهید چرا که اگر کرامپون پوشیده باشید. کرامپون شما می تواند به پای شما آسیب بزند نوبت به بررسی قرار گیری کلنگ و تبر یخ می رسد. باید سر کلنگ را در دست بگیرید و بدنتان را در این حالت قفل نمایید. سر کلنگ را در سطح یخچال فشار دهید تا سرعت سقوط شما را کم کند و شما متوقف شوید.
این مدل قرارگیری کلنگ و بدن شما به شکل موثر و ایمنی شما را از سقوط نجات خواهد داد .توجه کنید که حتما باید با دستتان بخش تیز انتهای شافت کلنگ را مهار نمایید نکته حیاتی برای استفاده از این تکنیک این است که نترسید و تمرکز خود را حفط کنید بتوانید بدن خود را در این موقعیت قرار دهید.

کلید موفقیت در تکنیک نجات از سقوط

باید بتوانید به سرعت خود را در این وضعیت روی یخچال قرار دهید. اما کلید موفقیت در استفاده از این تکنیک این است که ما بتوانیم سر کلنگ را به خوبی در یخچال فشار دهیم تا سقوط ما را متوقف نماید خب دوباره در موقعیت ترمز کردن قرار می گیریم در این موقعیت اگر سر خود را بالا بیاورید فشار از روی سر کلنگ برداشته می شود و ترمز رها خواهد شد.و شما به پایین سر می خورید و باز دوباره ترمز کنید.

ترمز منقطع بر روی یخچال

این قطع و وصل کردن ترمز کلنگ باعث می شود شما زودتر متوقف شوید اگر سرتان را اندکی بالا بگیرید به شما امکان می دهد تا دوباره فشار بیشتری بر کلنگ وارد نمایید و سریع تر متوقف شوید. مثل ترمز خودروهای جدید که فشار بر لنت ها راکم زیاد می کند تا خودرو سریعتر متوقف شود

توجه

توجه کنید که حتما باید سر کلنگ را محکم در دست بگیرید چرا که اگر مراقب نباشید، ممکن کلنگ از دستتان رها شود پس دقت کنید که کلنگ را در جای خود قرار دهید و بخش های تیز آن را بپوشانید و به صورت منقطع ترمز نمایید تا متوقف شوید. بهتر است قبل از صعود به مناطق برفی این تکنیک را به خوبی تمرین نمایید.

برای خرید انواع لوازم کوهنوردی و کمپینگ می توانید با کارشناسان ما در فروشگاه آنلاین کبود اسپرت تماس حاصل فرمایید. تمامی سفارش ها در اسرع وقت برای شما ارسال خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *