دسته‌بندی نشده

نکات مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق

یکی از نکات مهم در اجرای یک برنامه کوهپیمایی بررسی شرایط جوی و آب و هوای منطقه مورد نظر می‌باشد که البته این بررسی‌ها در روز اجرای برنامه گاهی بصورت ناگهانی دچار تغییر می‌شود. یکی از بزرگترین تهدیدات جوی در اجرای یک برنامه کوهنوردی یا طبیعتگردی مواجهه با رعد و برق است. تغییرات جوی همواره بوده و هست و این کوهنورد است که باید خود، لوازم و تجهیزات کوهنوردی خود را برای مقابله با این شرایط از پیش آماده کرده باشد تا در زمان و شرایط خاص و تغییرات ناگهانی آب و هوایی دچار غافلگیری نگردد.

نکات مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق

۱- در آب و هوای طوفانی و هنگام رعد و برق بایستی از خط‌الرأس و قله‌های مرتفع دور شوید و هرگز در این مناطق چادر نزنید. رعد و برق اغلب به بخش‌های مرتفع‌تر اصابت می‌کند پس نزدیک دره‌ها چادر بزنید، اما نه در انتهای دره چون در آب و هوای خاص و بارش‌های شدید امکان جاری شدن سیل در کف دره نیز خواهد بود.
۲- زیر بلندترین درختان یک منطقه یا فضای باز چادر نزنید. رعد و برق به بلندترین قسمت در آن منطقه برخورد خواهد کرد.
۳- از مواد هادی جریان الکتریسیته دوری کنید. در مجاورت آب یا نزدیک اشیاء فلزی چادر نزنید. اگر چادرتان میله‌های فلزی زیادی در داخل دارد، تا اتمام طوفان یک کیسه بزرگ پلاستیکی را روی چادرتان کشید.
۴- مراقب باشید که در هنگام رعد و برق با اجاق خود آشپزی نکنید.
۵- در ورودی غارها نایستید. زیرا الکتریسیته ممکن است از شما مثل یک شمع اتومبیل استفاده کند و درست از سقف به کف متصل گردد.
۶- هنگام رعد و برق خود را کوچک کنید و یک عایق مثل زیرانداز را بین پاها و زمین قرار دهید و چمباتمه بزنید یا بنشینید در حالی که زانوها را به سینه چسبانده‌اید.
۷- اگر با گروهی از افراد هستید پخش شوید. اگر یک فرد مورد اصابت رعد و برق قرار گرفت شخصی که کنارش قرار گرفته است هم ممکن است دچار حادثه گردد. با پراکنده شدن احتمال آنکه همه مورد اصابت قرار گیرند نسبتا کم خواهد شد.
۸- بهترین حالت در زمان صاعقه قرار گرفتن در جنگل زیر یک پوشش پلاستیکی است، اما اگر در هنگام رعد و برق در فضای باز هستید، کم ارتفاع‌ترین نقطه خشک را بیابید و خود را روی زمین کوچک کنید.
اگر در آن اطراف کوهی بزرگ یا قله‌ای قرار دارد، پس قرار گرفتن در پایه آن ایمن‌تر از قرار گرفتن در رأس آن یا در فضای باز در فاصله دور از آن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *