دسته‌بندی نشده

Gore-Tex و Gore-Tex XRT

دوستان اخیرا یکی از دوستان که در کار لباسهای دست دوم کوهنوردی هستند از من سوال کردند که تفاوت بین گورتکس و گورتکس ایکس آر تی چی هست؟ خوب بنده در اینترنت چیز زیادی در مورد گورتکس ایکس آر تی پیدا نکردم. اما برای کسب اطلاع با شرکت گورتکس مکاتبه کردم. خوشبختانه دوستان در آن شرکت با سخاوت تمام اطلاعاتی در مورد گورتکس ایکس آر تی دادند که البته علاوه بر مفید بودن آن به عنوان یک اطلاعات عمومی برای ما خیلی مهم و هشدار دهنده است.
شرکت گورتکس برای من نوشته که این نوع لباس برای فروش در بازار نیست (و نباید باشد) و برای کاربردهای حرفه ایی (شغلی خاص) هست. که البته یک لینک هم در مورد منظور از این کاربرد حرفه ایی لطف کردند. گورتکس ایکس آر تی برای فعالیت در وضعیتهایی هست که منطقه آلودگی شیمیایی دارد مثل بمباران شیمیایی و نهایت مقاومت این نوع لباس تا ۸ ساعت است تا مثلا یک نظامی بتواند در آن شرایط به عملیات ادامه دهد.
اما اهمیت این اطلاعت برای ما چیست؟
ما بخاطر فقر اقتصادی زیاد از لباسهای دست دوم استفاده میکنیم.
در منطقه ایی هم قرار داریم که اطرافمان در جنگ و درگیری هست و دولتها و تروریستها هم ترسی از کاربرد سلاحهای شیمیایی ندارند یا برخی هم سلاحهای شیمیایی خود را در این میان امتحان میکنند.
لذا با توجه به دو نکته: “این لباس برای فروش در بازار برای مصرف کننده ها نیست” و “کاربرد نظامی و ضد شیمیایی آن” وجود این نوع لباس در میان لباسهای دست دوم که به راحتی میتوان آنرا با لباس گورتکس کوهنوردی اشتباه گرفت یا فوق العاده بودن آنرا متصور شد خطر فروش لباسهای گورتکس ایکس آر تی استفاده شده در درگیریهای نظامی شیمیایی بسیار بالا و در حد صد در صدی است.
پس توصیه میشود از خرید گورتکس ایکس آر تی چه بنام آکبند و چه بنام دست دوم جداً خودداری کنیم چون اصولا آکبند آن قرار نیست در بازار موجود باشد پس حتما دست دوم و آلوده خواهد بود و برای سلامتی ما خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *