آموزشی

چه نوع کرامپونی برای کفش انتخاب کنیم ؟

به نظر شما چگونه می توان یک کرامپون مناسب انتخاب کرد ؟

در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع کرامپون، بررسی ویژگی ها و مقایسه آنها، نتیجه گیری کرده و به شما آموزش دهیم تا در هنگام خرید کرامپون و مواجه به این سوال که چه نوع کرامپونی برای کفش انتخاب کنیم ؟ به آسانی به خرید محصول مورد نیاز خود بپردازید.

زمانی که کوه ها از برف پوشیده می شوند و آبشار ها یخ می زنند تازه سفرهای زمستانه شما شروع میشوند . یخ شکن یا کرامپون یکی از ابزارهای کوهنوردی است که در زیر خود دارای تیغه های فلزی نوک تیز می باشد. این تیغه ها با فرو رفتن در یخ و برف مانع از سر خوردن شما می شود.

اما زمانی که هدفتان جدی تر میشود، باید کرامپون مناسب خودتان را انتخاب کنید. چه شما یک فرد مبتدی باشید و یا حتی زمانی که یک کوهنورد حرفه ای شده باشید، در هر صورت شما به کرامپون نیاز دارید تا از لغزیدن بر روی برف و صخره جلوگیری کنید. انواع مختلف کرامپون ها به نیازهای شما بستگی دارد. حالا شما باید مطمئن شوید که ابزار درست را انتخاب کرده اید.

کرامپون های آلومینیومی، جزو سبک ترین مدل ها می باشند، اما به یاد داشته باشید که با کاهش وزن در کرامپون ها، دوام و قدرت اسکلت آن ها، کاهش پیدا خواهد کرد. کرامپون های آلومینیومی، برای کوهنوردی های غیر حرفه ای، انتخابی ایده آل می باشد.

انواع کرامپون به ۳ دسته تقسیم میشوند که نحوه اتصال آنها به کفش، کرامپون ها را از هم متمایز میکند.

انواع کرامپون ها

کرامپون تمام اتومات:

این کرامپون با خاصیت چسبندگی کامل در دو نقطه کفش شما باعث امنیت بیشتر در صعودهای فنی تر را ایجاد می کنند. در واقع شما بیشتر این نوع کرامپونها را در پای یخ نوردان، کوهنوردان فنی و معدود اسکی بازان خواهید دید.

کرامپون های تمام اتوماتیک از یک زبانه تشکیل شده که قابلیت قفل شوندگی را به شما میدهد و در پنجه آن یک ضامن سیمی وجود دارد که باعث می شود تا در جای خود(یعنی کفش) ثابت بماند. تمامی این قابلیت ها به نوع کفش شما بستگی دارد که باید حتما در قسمت پنجه و پاشنه آن شیاری برای چسباندن کرامپون تعبیه شده باشد.

وجود این نواحی اتصالات برای این است که از شل شدن و رها شدن کرامپون جلوگیری شود.

کرامپون نیمه اتوماتیک

این مدل از کرامپون دارای حالتی پلاستیکی در قسمت پنجه می باشد و به جای ضامن در پاشنه، دارای یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر می باشد که با تسمه به قسمت پشتی کفش اتصال پیدا میکند. در واقع یک تکه سیم، پا را در جای خود ثابت و یک کابل پاشنه که دارای اهرم کششی می باشد، به پاشنه ی کرامپون متصل می شود. کرامپون نیمه اتوماتیک بیشتر در کفش های کوهنوردی مدل آلپاین استفاده می شود. کفش های مدل آلپاین عموما کفشهایی دارای شیار در قسمت پشت (پاشنه) کفش می باشند.

به همین خاطر وجود تسمه طنابی در کرامپون های نیمه اتوماتیک نقش بسیار مهمی را ایفا می کند تا اجازه جدا شدن کفش از پای شما را ندهد .

کرامپون بندی

این مدل از کرامپون را تقریباً می توانید با هر نوع کفشی، از جمله کفش های کوهنوردی، کفش های پیاده روی، کفش های اسنوبرد و کفش های شهری استفاده کنید، کرامپون های بند دار متنوع ترین نوع کرامپون هستند. به همین دلیل، این مدل را به افرادی که به دنبال یک جفت کرامپون ساده و پر مصرف میگردند توصیه میکنیم.

اگر قصد دارید از چند کفش مختلف با یک کرامپون استفاده کنید، ما به شما این نوع کرامپون را پیشنهاد می کنیم. نکته منفی راجع به این نوع کرامپون در مقایسه با بقیه کرامپون ها، دقیق نبودن آن است ! در کرامپون های بندی، امکان دارد مقداری فضای خالی بین کفش و کرامپون شما وجود داشته باشد .

تعداد شاخکها

تعداد شاخک ها در کرامپون نشان دهنده قابلیت و کاربرد آنها است. کرامپون ۴ شاخ و کرامپون ۶ شاخ که بیشتر مناسب پیمایش های سبک در برف و گل می باشد.

کرامپون ۱۰ شاخ نسبت به کرامپون های ۱۲ و ۱۴ شاخ سبکتر هستند. نیش جلوییشان کوتاهتر است. به همین دلیل در صعودهای عمودی قابلیت کارکردن بیشتری ندارند.

شاخکهای جلویی

جهت گیری شاخک های جلو نشان می دهد که در چه مکان هایی میتوان از کرامپون استفاده کرد. کرامپون با شاخک های جلو افقی به بهترین شکل ممکن به شما در صعود های فنی و آبشارهای یخی کمک میکنند تا شرایط بهتری برای شما مهیا شود.

شاخکهای جلویی انتخاب مناسبی برای یخ نوردی و صعودهای ترکیبی هستند. در این نمونه ، شاخکها مانند تبر یخ عمل می کنند.

کرامپون هایی که برای آبشار های یخی استفاده می شوند، می توانند شاخک های خود را به سه حالت : دو نقطه ای، تک نقطه ای و یا تک نقطه ای اتصال تغییر دهند . بعضی اوقات کوهنوردان شاخک های کرامپون را با شاخک های تیز و منحنی تری تعویض می کنند تا عملکرد بهتری در مسیر داشته باشند.

شاخک های تکی و چند شاخ جلویی

نیش های جلو عمودی دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد هستند. کرامپون های داراری نیش جلوی عمودی نزد ورزشکاران یخ نوردی دارای محبوبیت بیشتری هستند. کرامپون های تک نیش نسبت به کرامپون های دو نیش جلو به راحتی در شیارها و ترک ها فیکس می شوند.

بسیاری از کرامپون های حرفه ای قابلیت دو نیش و تک نیش بودن را دارا هستند. این ویژگی کوهنوردان را قادر می سازد تا کرامپون های خود را برای فعالیت ها و اهداف خاص پیاده سازی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تیز کردن کرامپون، ۸ نکته برای آماده شدن برای فصل یخنوردی را بخوانید.

نیش های ثانویه

نیش های جلوی کرامپون نحوه و نوع صعود شما را مشخص میکند . برای مثال هرچه نقاط جلویی تیز تر باشد ، کرامپون برای صعود فنی و عمودی بهتر است .

کرامپون-petzl-مدل-lynx

 مواد

کرامپون ها عمدتاً با استفاده از دو ماده ساخته می شوند: فولاد یا آلومینیوم. فولاد در مقایسه با آلومینیوم دوام و مقاومت در برابر سایش بالاتری دارد. بنابراین، این کرامپون ها برای یخ فنی، صعودهای مختلط و صعودهای آلپاین ایده آل هستند. با این حال، استحکام فولاد هزینه دارد، زیرا آنها از کرامپون های آلومینیومی سنگین تر هستند. کرامپون های آلومینیومی به دلیل وزن سبک ترشان برای سفر در یخچال، کوهنوردی اسکی و برف نوردی فوق العاده هستند.

صفحات ضد برف

این تکه های پلاستیکی کوچک از جمع شدن برف بین کفش ها و کرامپون های شما جلوگیری می کند و اگر می خواهید روی برف پیمایش کنید ضروری است. صفحات ضد برف به کف کرامپون متصل می شوند تا از جمع شدن و چسبیدن برف و یخ در هنگام کوهنوردی یا یخ نوردی جلوگیری کنند. و از آنجایی که احتمالاً حداقل مقداری برف خواهید دید، تقریباً در همه مدل های مدرن استاندارد وجود دارد.

سایزبندی کرامپونها

اکثر کرامپون ها از دو جزء تشکیل شده است، قسمت جلو و پاشنه که توسط یک میله مرکزی به هم متصل شده اند. میله های مرکزی معمولاً دارای یک رشته سوراخ هستند که به شما امکان می دهد کرامپون ها را تنظیم کنید. این جفت به نوبه خود طیف وسیعی از اندازه های پا را پوشش می دهد و می تواند به اندازه چکمه خاص شما باشد. با این حال، اگر پاهای واقعا بزرگی دارید، به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز به خرید یک نوار مرکزی بلندتر از سازنده داشته باشید.

نکته طلایی : اگر قبلا کفش کوهنوردی خودتان را خریداری کردید ، بهتر از به یک فروشگاه کوهنوردی معتبر ببرید تا کرامپون مخصوص کفش و نوع صعود خود را از آن فروشگاه کوهنوردی تحویل بگیرید .

بنابراین، کدام کرامپون را باید بگیرم؟

برای صعود های فنی کوه Avalanche Gulch صعود زمستانه یک جفت کرامپون سبک وزن با نیش های افقی و صفحات ضد یخ بهترین انتخاب می باشد . کرامپون های تمام اتومات Black Diamond Contact و Grivel G12 دارای امنیت بیشتری هستند ولی در نظر داشته باشید که انتخاب کرامپون به کفش و کاربرد آن نیز بستگی دارد .

برای مسیرهای فنی بیشتر شامل، بالا رفتن از برف و یخ های شیب دار، مانند تله دایک آدیرونداکس، کرامپون های ۱۲ شاخ با نیش افقی و صفحات ضد یخ، بهترین انتخاب هستند. یکی از گزینه های خوب برای این نوع مسیرها، برند بلک دیاموند مدل سراک است. لازم به ذکر است که ایران نیز با برند هفت گوهر ۱۲ شاخ در تولید کرامپون های کوهنوردی پیشرفت های زیادی کرده است ولی هنوز از این کرامپون ها و کارایی در این زمینه خروجی گرفته نشده است.

برای یخ نوردی عمودی در آدیرونداکس و کوه های پوشیده از برف، کرامپون ۱۲ شاخ جلوی عمودی بهترین انتخاب است. کرامپون هایی مانند Black Diamond Cyborg Pro دارای یک اتصال مرحله ای و نقاط جلوی مدولار هستند، بنابراین می توانید بین تنظیمات نیش تکی و دوتایی سویچ کنید. مدل PETZL LYNX نیز میتواند شما را در این نوع صعودهای عمودی بخوبی همراهی کند .

نتیجه گیری :

فرد یا شخصی که به کوهنوردی حرفه ای روی می آورد ، باید تجهیزات کوهنوردی نیز همراه داشته باشد . وسایلی کوهنوردی هر یک در شرایطی برای فرد کارایی هایی دارند و الزاما خرید همه لوازم کوهنوردی توصیه نمیشود ولی بسته به شرایط خاص باید وسایل کوهنوردی تهیه و استفاده شود .

کرامپون ها یکی از وسایلی است که در کوهنوردی فنی و صعود های برفی و یخی باید همراه داشته باشید و انتخاب نوع کرامپون بسته به نوع سفر شما و نوع کفش شما انتخاب میشود .

کفش های زمستانی فنی بیشتر کرامپون های تمام اتوماتیک میخورند و کفش های یک روزه و دو روزه زمستانه بیشتر کرامپون های نیمه اتوماتیک و کفش های معمولی سه فصل که فنی نمی باشند و صعود فنی نمیکنید بیشتر از کرامپون های بندی مورد استفاده قرار میگیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *